לשם מה צריך עורך דין?

בימינו, כשנראה שכל עולם הידע פרוש בפנינו, בין אם דרך ויקיפדיה, ובין אם בחיפוש פשוט בגוגל, עולה השאלה - מדוע בעצם צריך עורכי דין? מדוע אני לא יכול לייצג את עצמי?

ובכן, תשובות רבות לשאלה זו, אך מפאת קוצר הסבלנות של הגולש הממוצע בימינו, אנסה להביא כאן מעט מעיקרי הדברים.

אכן, נכון הדבר שלקוח, בין אם הוא תובע ובין אם נתבע, יכול לערוך חיפוש עצמאי של מידע משפטי. כך, יכול אותו לקוח, באופן עקרוני, לייצג את עצמו במהלך הדיונים המשפטיים.

אולם, מערכת המשפט, כמו כל מערכת, דורשת ידע והבנה של "השפה" ושל הנוהג. ישנם חוקים המתנגשים עם חוקים אחרים, יש פרקטיקות ונהלים - שלעתים לאו דווקא עולות בקנה אחד עם החוק ה"יבש".

 

זאת ועוד, מעבר לחוקים היבשים, ומעבר לפסק דין כזה או אחר, נדרשת תפיסה משפטית, יכולת ניתוח ויכולת וורבאלית, הן בכתב והן בעל פה, על מנת להציג את הטיעונים הנכונים.

כשם שאף כיום, פציינטים פונים לרופא, על אף שיש בקצות אצבעותיהם מידע הנגיש להם דרך האינטרנט, כך גם במקצוע עריכת הדין, כשמדובר במקרה חשוב, פונים הלקוחות לאיש המקצוע, הלא הוא עורך הדין.

האמור והמשתמע מהמוצג באתר אינו בבחינת התחייבות ו/או ייעוץ או חוות דעת משפטיים. האחריות הינה על המשתמש בלבד, ועליו להתייעץ באופן אישי עם בעל מקצוע רלוונטי טרם נקיטת כל פעולה הנסמכת על הנ"ל.

 

© עו"ד ליאור סגל , המושבה הגרמנית - ירושלים.